Παρασκευή 9 Σεπτεμβρίου 2011

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΖΕΝΙΤ

ΑΠΟΕΛ-ΑΛΚΗ 3-1
Νίκη με το μυαλό στη Ζενίτ

Η ομάδα μας είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού για περίπου 70 λεπτά και προηγήθηκε με 2-0 (στο 3' ο Ντε Ολιβέιρα και στο 60' ο Ηλία πέτυχαν τα γκολ), ωστόσο, χαλάρωσε στο τελευταίο 20λεπτο.

Αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Αλκή, που μέχρι εκείνο το σημείο δεν έδειχνε ικανή να απειλήσει, βγήκε μπροστά, πίεσε και μείωσε σε 2-1 στο 85' με ωραίο σουτ του Φιρτουλέσκου έξω από την μεγάλη περιοχή.

Το γκολ του Ρουμάνου μεσοεπιθετικού αναπτέρωσε τις ελπίδες της «Αθάνατης» για θετικό αποτέλεσμα, αλλά τον τελευταίο λόγο τον είχε ο
Εστεβάν Σολάρι. Ο Αργεντινός επιθετικός, σε μια αντεπίθεση του ΑΠΟΕΛ με τον Γιάχιτς, δέχθηκε τη μπαλιά από τον Βόσνιο και με συρτό σουτ νίκησε τον Ράζιτς και διαμόρφωσε το 3-1.

ΣΥΝΘΕΣΗ ΑΠΟΕΛ:ΑΠΟΕΛ (Γιοβάνοβιτς): Κίσσας, Ηλία, Ντε Ολιβέιρα, Ζόρζε, Μποαβεντούρα, Μοράις, Πίντο, Χαραλαμπίδης, Μαντούκα, Μαρσίνιο, Αΐλτον.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΙΒΑΝ ΓΙΟΒΑΝΟΒΙΤΣ:
Μόνο τη νίκη και την παρουσία της ομάδας στο πρώτο 20λεπτο θέλει να θυμάτε από το σημερινό παιγνίδι ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς. Ο Σέρβος τεχνικός μιλώντας στη συνέντευξη
Τύπου, χαρακτήρισε σημαντική νική, αλλά φάνηκε ξεκάθαρα ότι δεν του άρεσε ο τρόπος που αγωνίστηκαν οι ποδοσφαιριστές στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. «Στα πρώτα 20 λεπτά κάναμε ένα καλό παιγνίδι, πετύχαμε ένα γκολ, είχαμε καλή κυκλοφορία και δημιουργήσαμε αρκετές ευκαιρίες. Μετά το 20ό λεπτό η Αλκή ισορρόπησε τον αγώνα και δεν υπήρχαν φάσεις μέχρι το 45’. Στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθήσαμε να ξεκινήσουμε με τον ίδιο ρυθμό, όμως, παρά το 2-0 δεν τα καταφέραμε. Στη μεγαλύτερη διάρκεια το παιγνίδι ήταν ισορροπημένο. Στο τέλος, αγχωθήκαμε, αφού με το 2-1 τα πάντα μπορούσαν να συμβούν, ειδικά όταν η ομάδα, με εξαίρεση τον Αντόρνο, δεν δείχνει μεγάλη διάθεση. Ευτυχώς πήραμε τη νίκη που ήταν σημαντική μετά το 0-0 με την ΑΕΚ και ευχόμαστε στη συνέχεια, να έχουμε καλύτερο ρυθμό και να προσφέρουμε περισσότερο θέαμα».