Παρασκευή 19 Αυγούστου 2011

ΚΑΝΤΟ ΞΑΝΑ ΟΠΩΣ ΠΑΛΙΑ

ΚΑΝΤΟ ΟΠΩΣ ΜΕ ΜΑΡΙΜΠΟΡ ΚΑΙ COPENCHAGEN {ΔΙΑΒΑΣΤΕ}

Ο ΑΠΟΕΛ καλείται την ερχόμενη Τρίτη να βάλει το καλό του κουστούμι και να ανατρέψει τα εις βάρος του δεδομένα με αντίπαλο την Βίσλα έχοντας στόχο την πρόκριση στους χρυσοφόρους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.
Ο ΑΠΟΕΛ βρέθηκε σε παρόμοια περίπτωση (να χάσει με ένα γκολ εκτός έδρας τον πρώτο αγώνα) άλλες τέσσερις φορές. Οι πρωταθλητές τα κατάφεραν σε δύο περιπτώσεις να πάρουν την πρόκριση ενώ στις άλλες δύο δεν τα κατάφεραν.

Πάμε να τις θυμηθούμε:
Κύπελλο Ουέφα7/9/88 Βελέζ-ΑΠΟΕΛ 1-0
21/9/88 ΑΠΟΕΛ-Βελέζ 2-5
Στην φάση των 32 ο ΑΠΟΕΛ αντιμετώπισε την Βοσνιακή Βελέζ. Αν και το 1-0 του πρώτου αγώνα έδινε κάποιες ελπίδες στον ΑΠΟΕΛ, η Βοσνιακή ομάδα κέρδισε με 5-2 στην Λευκωσία και πήρε την πρόκριση.
Δεύτερος προκριματικός γύρος Τσάμπιονς Λιγκ 31/7/02 Μάριμπορ-ΑΠΟΕΛ 2-1
7/8/02 ΑΠΟΕΛ-Μάριμπορ 4-2
Αυτήν την φορά ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο. Στον πρώτο αγώνα ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να πάρει φιλί ζωής από τον Σιράκοφ στο 90’ λεπτό που μείωσε σε 2-1. Η Μάριμπορ είχε προηγηθεί 2-0 με γκολ του γνωστού μας Νεμάνια Τσόροβιτς.
Στον επαναληπτικό η Μάριμπορ μπορεί να προηγήθηκε με 0-1 αλλά οι Μαλέκκος και Ηλία έκαναν το 2-1 στο ημίχρονο. Ακολούθησαν τα γκολ των Χαραλαμπίδη και Δασκαλάκη έφεραν το σκορ στο 4-1 με την Μάριμπορ απλά να μειώνει στο τέλος.
Προκριματικά Τσάμπιονς Λιγκ18/8/09 Κοπεγχάγη-ΑΠΟΕΛ 1-0
26/8/09 ΑΠΟΕΛ-Κοπεγχάγη 3-1
Η πιο λαμπρή σελίδα (μέχρι την επόμενη) η βραδιά της 26ης Αυγούστου στο ΓΣΠ. Ο ΑΠΟΕΛ ερχόμενος από την ήττα με 1-0 στην Κοπεγχάγη, κατάφερε σε μια μαγική βραδιά να πάρει την πρόκριση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Τα γκολ των Κοσόφσκι και Μιχαήλ έδωσαν ένα 2-0 μέχρι το εικοσάλεπτο. Παρά την μείωση σε 2-1 ο ΑΠΟΕΛ με τον Μιχαήλ και πάλι στο 41’ λεπτό έκανε το 3-1 αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα.
Πλέυ-οφ Γιουρόπα Λιγκ19/8/10 Χετάφε-ΑΠΟΕΛ 1-0
28/8/10 ΑΠΟΕΛ-Χετάφε 1-1
Ένα βήμα πριν τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ έφτασε ο ΑΠΟΕΛ πέρσι. Όμως παρά το γκολ του Αίλτον στο 41’ λεπτό, στην ημίωρη παράταση η Χετάφε με τον Ντίαζ έφτασε στην ισοφάριση και πήρε αυτή το εισιτήριο.